Kody swobodnego dostępu a wymiar przestrzeni Hilberta

17 Sep 2019, 18:00
ZAPROSZONY wykład w sesji równoległej Fizyka atomowa, molekularna i optyczna, fotonika, informacja kwantowa (S7) Fizyka atomowa, molekularna i optyczna, fotonika, informacja kwantowa

Marcin Pawłowski (Uniwersytet Gdański)

W tym wystąpieniu przedstawię zeszłoroczne wyniki naszej grupy dotyczące zastosowania kodów swobodnego dostępu do problemów związanych z przestrzeniami Hilberta o wysokim wymiarze.
Zacznę od krótkiego opisu tego czym są kody swobodnego dostępu oraz tego jakie zastosowania znalazły do tej pory. Następnie przejdę do przedstawienia wyników z prac: [Phys. Rev. Lett. 120, 230503 (2018)] i [Phys. Rev. Lett. 121, 050501 (2018)].
W pierwszej z nich udało nam się opracować metodę, która pozwala na dolne oszacowanie wymiaru przestrzeni Hilberta stanu kwantowego przygotowanego w eksperymencie oraz oszacowanie stopnia w jakim objętość tej przestrzeni jest dostępna dla danego doświadczenia. Przedstawię też opis eksperymentu, w którym, dzięki naszej metodzie oszacowaliśmy ten wymiar na 1024.
W drugiej z nich pokazujemy jak narzędzie z kwantowej teorii informacji, jakim są kody swobodnego dostępu, znajduje zastosowanie do problemu czystej matematyki jakim jest określenie ilości baz wzajemnie niezależnych (ang. Mutually Unibiased Bases) mogących istnieć w zespolonej przestrzeni Hilberta o określonym wymiarze.

Marcin Pawłowski (Uniwersytet Gdański)