Precyzyjna spektroskopia kształtów linii widmowych i jej zastosowania

17 Sep 2019, 15:30
ZAPROSZONY wykład w sesji równoległej Fizyka atomowa, molekularna i optyczna, fotonika, informacja kwantowa (S7) Fizyka atomowa, molekularna i optyczna, fotonika, informacja kwantowa

Daniel Lisak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Instytut Fizyki)

Wysokorozdzielcza spektroskopia molekularna jest narzędziem wykorzystywanym w badaniach struktury cząsteczek i ich wzajemnych oddziaływań, a także w pomiarach składu i własności fizycznych gazu. Jej najważniejsze zastosowania obejmują m.in. badania atmosfery Ziemi, tworzenie globalnych modeli zmian klimatu, identyfikacje źródeł zanieczyszczeń, metrologie temperatury i ciśnienia gazu. Dokładności i precyzje osiągane w tych zastosowaniach w głównej mierze zależą od pomiaru natężenia i kształtu linii widmowych. Kluczowy jest tu odpowiedni opis teoretyczny profilu linii widmowej stosowany w trakcie analizy danych. Nowe podejście do tego problemu [1,2], wychodzi poza przybliżenie profilu Voigta i od niedawna znajduje zastosowanie w spektroskopowych bazach danych. Okazuje się, że w typowych warunkach atmosferycznych zderzeniowe efekty takie jak: zależność ciśnieniowego rozszerzenia i przesunięcia linii od prędkości cząsteczek absorbujących światło, a także zderzenia zmieniające ich prędkość, prowadzące do zderzeniowego zwężenia linii w zauważalny sposób wpływają na kształt linii widmowych. Efekty te muszą być uwzględnione w analizie widm, aby wyznaczyć koncentrację gazu z dokładnością względną sięgającą 10$^{-3}$, wymaganą np. w badaniach zmian stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze.
Na UMK w Toruniu rozwinięto szereg podejść teoretycznych do opisu kształtów linii widmowych oraz metod doświadczalnych ich pomiaru z dokładnością nie osiągalną innymi technikami. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu spektroskopii molekularnej we wnękach optycznych, cechujące się sub-procentową dokładnością pomiaru bardzo małych absorpcji i osią częstotliwości dowiązaną do podstawowych wzorców atomowych [6]. Zaowocowało to zarówno badaniami podstawowymi testującymi Model Standardowy [3], jak i metrologią śladowych ilości gazu [4]. Toruńskie laboratorium jest też źródłem danych referencyjnych dla badań atmosfery Ziemi i innych planet [5], także tych spoza Układu Słonecznego.

[1] N. H. Ngo, D. Lisak, H. Tran, J.-M. Hartmann, J. Quant. Spectrosc. Radiat. T. 129 (2013), 89
[2] J. Tennyson, et al., Pure Appl. Chem. 86 (2014), 1931
[3] P. Wcisło, et al., J. Quant. Spectrosc. Radiat. T. 213 (2018), 41
[4] K. Hashiguchi, D. Lisak, A. Cygan, R. Ciuryło, H. Abe, Sens. Actuat. A 241 (2016), 152