Elektrodynamika kwantowa lekkich atomów i cząsteczek

15 Sep 2019, 09:00
Aula Duża: A1 (Auditorium Maximum UJ)

Aula Duża: A1

Auditorium Maximum UJ

ul. Krupnicza 33
ZAPROSZONY wykład plenarny Zaproszony wykład plenarny (P) Plenarna

Krzysztof Pachucki (Uniwersytet Warszawski)

Samoodziaływanie elektronu i modyfikacja oddziaływania Coulomba na małych odległościach przez kreacje par elektron-pozyton prowadzi do mierzalnych wielkości, takich jak przesunięcie energii w atomach i cząsteczkach. Dokładny pomiar tego przesunięcia pozwala weryfikować oddziaływania fundamentalne w skali rozmiarów atomowych. Jakakolwiek różnica z przewidywaniami teoretycznymi będzie mogła sygnalizować istnienie nowych oddziaływań lub nieznanych do tej pory efektów, bądź też nieprawidłowe wartości stałych fizycznych. Jednakże w przypadku niedawnych pomiarów przesunięcia poziomów w wodorze mionowym żadne z tych wyjaśnień nie znajduje zastosowania i pozostaje nam powtórna weryfikacja pomiarów. Na wykładzie przedstawię najnowsze wyniki precyzyjnych pomiarów spektroskopowych dla lekkich atomów i cząsteczek i porównam je do najdokładniejszych obliczeń wykonanych w oparciu o elektrodynamikę kwantową.

Krzysztof Pachucki (Uniwersytet Warszawski)