Od Grafenu przez Izolatory Topologiczne do Półmetali Weyla i ich Heterostruktur - Badania w Skali Nano

17 Sep 2019, 10:20
ZAPROSZONY wykład plenarny Zaproszony wykład plenarny (P) Plenarna

Zbigniew Klusek (Uniwersytet Łódzki)

W prezentowanym wykładzie chciałbym przybliżyć własności układów które nazywamy układami topologicznymi. Pokażę ewolucję materiałów od grafenu do izolatorów topologicznych, półmetali Diraca i Weyla. W sposób popularny wyjaśnię co to jest pseudospin, faza Berry’ego czy stany topologicznie chronione. Zwrócę również uwagę słuchaczy na materiały 2D z grupy dichalkogenków metali przejściowych co będzie jednocześnie wstępem do omówienia wybranych układów heterostruktur van der Waalsa w odniesieniu do elektroniki i spintroniki. Chciałbym również bardzo skrótowo odnieść się do ewentualnych zastosowań tlenku grafenu jako materiału memrystywnego. Omawiana tematyka niewątpliwie należy do jednych z intensywniej rozwijanych w ostatnich latach o czym niewątpliwie świadczy fakt, że Komitet Noblowski uhonorował Andre Geima i Konstantina Novoselova (2010) oraz Duncana Haldanea, Johna M. Kosterlitza i Davida J. Thoulessa (2016) nagrodami Nobla za odpowiednio wytworzenie i zbadanie własności grafenu oraz teoretyczne odkrycia topologicznych przejść fazowych i topologicznych faz materii. Wszystkie wymienione aspekty będą dyskutowane w kontekście badań prowadzonych w skali nanometrowej przy użyciu skaningowych technik obrazowania powierzchni oraz skaningowych technik spektroskopowych. W prezentacji będę opierał się na najnowszych danych literaturowych oraz wynikach uzyskanych w naszej grupie badawczej.

Podziękowania
Prezentowane badania były finansowane przez Narodowe Centrum Nauki w ramach projektu 2015/19/B/ST3/03142 oraz 2015/19/D/ST5/01933.

Zbigniew Klusek (Uniwersytet Łódzki)