Wzrost prądu krytycznego w YBCO poprzez zastosowanie metod chemicznych

Prezentacja plakatu Fizyka materii skondensowanej (S5) Sesja plakatowa

Prof. Krzysztof Rogacki (Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN)

Wcześniejsze prace prowadzone dla nadprzewodnika wysokotemperaturowego YBa$_2$Cu$_3$O$_{7-d}$ (YBCO) pokazały, że Mo podstawiony do łańcuchów CuO tworzy podwójne oktaedry Mo$_2$O$_{11}$, które działają jak dodatkowe centra kotwiczenia nici wirowych (centra pinningu) i skutecznie zwiększają krytyczną gęstość prądu ($j_c$); 4-krotnie (10-krotnie) w temperaturze 50 (60) K w polu 7 T [KR i in., PRB 73 (2006) 224518]. Prace te dotyczyły materiałów proszkowych i nie uwzględniały anizotropii $j_c$, która dla nadprzewodnika YBCO wynosi ponad 10. W prezentowanej pracy opisano wpływ podstawienia Mo i/lub wygrzania w czystym tlenie pod wysokim ciśnieniem na anizotropowe właściwości jc dla monokryształów YBa$_2$Cu$_{3-x}$Mo$_x$O$_{7-d}$ o zawartości Mo do $x$ = 0.06. Właściwości $j_c$ badano poprzez pomiar magnetyzacji i wyliczenie temperaturowych i polowych zależności $j_c$ w płaszczyźnie $ab$ i wzdłuż osi $c$, w zakresie temperatur od 2 do 90 K i w polach do 14 T. Dla różnych rodzajów monokryształów (niepodstawionych, z podstawionym Mo, wygrzewanych w czystym tlenie pod niskim lub wysokim ciśnieniem), różne rodzaje efektywnych centrów pinningu zostały określone w oparciu o analizę przeprowadzoną w ramach połączonych modeli Dew-Hughes’a i Kramer’a.

Co-authors

Dr Anton Los (Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN) Prof. Bogdan Dabrowski (Physics Department, Northern Illinois University)