Kwantowy efekt bumerangu w oddziałujących układach z nieporządkiem

Prezentacja plakatu Fizyka atomowa, molekularna i optyczna, fotonika, informacja kwantowa (S7) Sesja plakatowa

Jakub Janarek (Laboratoire Kastler Brossel/Jagiellonian University)

Lokalizacja Andersona jest jednym z najbardziej znanych efektów występujących w układach z nieporządkiem. Od czasu oryginalnej publikacji Andersona [1] lokalizacja była tematem niezliczonych prac teoretycznych oraz zaobserwowana została w wielu eksperymentach wykorzystujących np. światło, fale klasyczne czy układy kwantowe. Lokalizacja Andersona prowadzi do wielu zaskakujących zjawisk, jednym z nich jest kwantowy efekt bumerangu [2]. Ze względu na lokalizację pakiet falowy posiadający pewną niezerową prędkość początkową w trakcie ewolucji poddany jest odbiciu i powraca do swojego początkowego położenia. Z drugiej strony włączenie oddziaływań do układów z nieporządkiem jest wciąż tematem wielu badań. Od dawna wiadomo, że oddziaływania mogą prowadzić do zniszczenia lokalizacji Andersona, choć dziś wiadomo także, że w pewnych oddziałujących układach pojawia się nowe zjawisko lokalizacji wielociałowej [3]. Nasze badania skupiają się na wpływie interakcji pomiędzy cząstkami na efekt bumerangu. W tym celu wykorzystujemy przybliżenie średniego pola jak również obliczenia wielociałowe. Tak jak w innych badaniach dotyczących nieliniowych układów z nieporządkiem obserwujemy częściowe zniszczenie lokalizacji Andersona. Z tego względu efekt bumerangu zostaje osłabiony przez dekoherencję wywołaną oddziaływaniami. W naszych badaniach ponadto porównujemy wyniki teorii średniego pola z symulacjami wielociałowymi.

[1] Anderson, Philip W. "Absence of diffusion in certain random lattices." Physical Review 109.5 (1958): 1492.
[2] Prat, Tony, Dominique Delande, and Nicolas Cherroret. "Quantum boomeranglike effect of wave packets in random media." Physical Review A 99.2 (2019): 023629.
[3] Basko, Denis M., Igor L. Aleiner, and Boris L. Altshuler. "Metal–insulator transition in a weakly interacting many-electron system with localized single-particle states." Annals of physics 321.5 (2006): 1126-1205.

Jakub Janarek (Laboratoire Kastler Brossel/Jagiellonian University)

Co-authors

Dominique Delande (Laboratoire Kastler Brossel) Jakub Zakrzewski (Uniwersytet Jagielloński)