Dwuwymiarowy gaz elektronowy przy granicy półprzewodnika – wpływ powierzchni na formowanie struktury pasmowej

17 Sep 2019, 17:30
ZAPROSZONY wykład w sesji równoległej Fizyka ogólna (S14) Fizyka ogólna

Dwuwymiarowy gaz elektronowy (2DEG), formujący się przy granicy półprzewodnika w wyniku ugięcia pasm elektronowych, jest zwykle opisywany poprzez układ równań Poissona i Schroedingera z abstrakcyjnymi warunkami brzegowymi wygaszającymi funkcje falowe elektronów na granicy. Schemat ten nie odtwarza jednak, w zadowalający sposób, obserwowanych pasm energetycznych 2DEG. W literaturze przedmiotu tę niezgodność przypisano pominięciu oddziaływań wielociałowych.

W prezentowanej pracy, za pomocą kątoworozdzielczej spektroskopii fotoelektronów (ARPES), została zbadana struktura pasmowa 2DEG uformowanego przy powierzchni (001) kryształu InAs, w którą zostały wbudowane atomy siarki. Koncentracja atomów siarki w powierzchni InAs pozwala kontrolować wielkość ładunku powierzchniowego i wielkość ugięcia pasm, przy zachowaniu porządku krystalograficznego na powierzchni i bez zaburzenia domieszkowania półprzewodnika. Dla takiego modelowego układu uzyskano bardzo wyraźne obrazy struktury pasmowej 2DEG bez jakichkolwiek śladów cech charakterystycznych dla oddziaływań wielociałowych.
W kontraście do poprzednich badań wykazano, że jednoelektronowy opis w schemacie Poissona-Schroedingera poprawnie opisuje badany układ gdy uwzględni się istnienie fizycznej granicy półprzewodnika, tj. warstwy o grubości ~1nm o specyficznych, odmiennych od wnętrza kryształu, parametrach fizykochemicznych. Taka warstwa silnie wpływa na obserwowane energie pasm 2DEG poprzez nietrywialne warunki brzegowe nakładane na funkcje falowe elektronów.

Prof. Jacek Kołodziej (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Jagielloński) Dr Jakub Lis Dr Natalia Olszowska (Uniwersytet Jagielloński) Dr Łukasz Walczak Prof. Enrique Michel (Departamento de Fisica de la Materia Condensada, Universidad Autonoma de Madrid)