Pozytonium w fizyce i medycynie

18 Sep 2019, 12:10
ZAPROSZONY wykład plenarny Zaproszony wykład plenarny (P) Plenarna

Pawel Moskal (Uniwersytet Jagielloński)

W Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego został zaprojektowany i zbudowany pierwszy tomograf PET, który działa w oparciu o scyntylatory plastikowe. Jagielloński PET (J-PET) jest unikalnym w skali świata urządzeniem badawczym pozwalającym nie tylko na obrazowanie metabolizmu wybranych substancji w organizmach żywych, ale także na badanie pozytonium (atomu zbudowanego z elektronu i pozytonu). Atomy pozytonium powstają w tkance człowieka w przestrzeniach międzymolekularnych w trakcie diagnozowania PET. Zjawisko to, niewykorzystywane dotąd w medycynie, może stworzyć nowe możliwości dla diagnostyki medycznej. Na przykład, średni czas życia pozytonium wewnątrz tkanek zależy od wielkości wolnych przestrzeni między atomami oraz od koncentracji wolnych rodników w komórkach i może posłużyć jako nowy wskaźnik do wyznaczania stopnia złośliwości nowotworów.

Pozytonium będące stanem związanym elektronu z pozytonem, jako atom zbudowany z materii i anty-materii, idealnie nadaje się także do testów niezmienniczości zjawisk fizycznych ze względu na przekształcenia (symetrie) dyskretne takie jak: zamiana cząstek na anty-cząstki (C), odwrócenie kierunku upływu czasu (T), odbicie przestrzenne (P) i kombinacje tych symetrii jak na przykład CP czy CPT.

Na wykładzie omówiona zostanie zasada działania tomografu J-PET oraz możliwe jego zastosowania do badania metabolizmu w całym ciele człowieka jednocześnie. Omówione zostaną także: zasada obrazowania pozytonium, zasada testowania symetrii dyskretnych tomografem J-PET, jak również zasada pomiaru polaryzacji i splątania kwantowego fotonów powstających w wyniku anihilacji pozytonium. J-PET jako tomograf zbudowany z detektorów plastikowych, jest obecnie unikalnym urządzeniem pozwalającym na badanie splatania kwantowego fotonów powstających na skutek anihilacji pozytonium. Przedstawione zostaną także pierwsze obrazy pozytonium oraz wyniki testów zachowania symetrii dyskretnych w rozpadach atomów pozytonium. uzyskane tomografem J-PET (jak dotąd najbardziej precyzyjne na świecie testy w układach leptonów naładowanych elektrycznie).

P. Moskal, B. Jasińska, E. Stępień, S. Bass, Nature Reviews Physics (2019) https://www.nature.com/articles/s42254-019-0078-7

P. Moskal et al., Physics in Medicine and Biology 64 (2019) 055017

B. Hiesmayr, P. Moskal, Scientific Reports 9 (2019) 8166

Pawel Moskal (Uniwersytet Jagielloński)