Multifraktalne własności kanałów BK

Prezentacja plakatu Fizyka medyczna i biofizyka (S1) Sesja plakatowa

Mrs Paulina Trybek (Uniwersytet Śląski)

Kanały BK są bramkowanymi napięciem kanałami potasowymi, które wykazują duże jednokanałowe przewodnictwo. Są zaangażowane w szereg ważnych procesów fizjologicznych, w tym także patogenezę wielu chorób, takich jak choroba Parkinsona, epilepsja, autyzm czy rozwój procesu nowotworowego.
W pracy analizujemy złożoność dynamiczną kanałów BK ludzkiego glejaka mózgu poprzez badanie ich własności multifraktalnych. Analizowane są sekwencje prądów jonowych w zróżnicowanych warunkach naprężeń mechanicznych błony komórkowej. Ponadto uwzględnia się także różne etapy "zmęczenia" błony uzyskiwane przez powtarzaną stymulację błonową. Naprężenia membrany oraz jej "zmęczenie" zmniejszają dynamiczną złożoność aktywności kanałów, co sugeruje zmiany w strukturze fraktalnej badanych szeregów czasowych, które charakteryzują ich dynamikę.

Mrs Paulina Trybek (Uniwersytet Śląski) Dr Agata Wawrzkiewicz-Jałowiecka (Politechnika Śląska) Dr Łukasz Machura (Uniwersytet Śląski)