Rozkłady pospieszności mezonów $\pi$ wyprodukowanych w ultrarelatywistycznych zderzeniach p+p i Pb+Pb przy energiach SPS w CERN

18 Sep 2019, 09:30
WFAIS UJ

ul. Łojasiewicza 11
ZAPROSZONY wykład w sesji równoległej Fizyka cząstek (S4) Fizyka jądrowa

Andrzej Rybicki (Institute of Nuclear Physics Polish Academy of Sciences)

Prezentacja będzie oparta na naszej niedawnej pracy [1].

Zależność rozkładów relatywistycznej prędkości (pospieszności, ang. rapidity) mezonów $\pi$ wyemitowanych w zderzeniach jąder ołowiu od energii zderzenia i jego geometrii ("centralności") można zrozumieć rozważając lokalne działanie zasad zachowania energii i pędu w podłużnych "ognistych smugach" wzbudzonej materii. Bez potrzeby jakiegokolwiek dopasowania do danych eksperymentalnych, rozkład pospieszności pionów wytworzonych przez jedną "ognistą smugę", który uzyskaliśmy w reakcjach Pb+Pb odtwarza kształt doświadczalnego rozkładu pionów w zderzeniach proton-proton, zmierzony przez eksperyment NA49 przy tej samej energii zderzenia liczonej na pojedynczy nukleon. Zaobserwowana przez nas różnica w absolutnej normalizacji tego rozkłądu jest przez nas wytłumaczona różnicami w ogólnym bilansie energetycznym pomiędzy zderzeniami p+p i Pb+Pb, które w tych ostatnich wywołują zjawiska "hamowania" barionów i wzmocnienia produkcji cząstek dziwnych. Znaczenie wspomnianych efektów szacujemy ilościowo używając kompilacji danych eksperymentalnych dotyczących produkcji mezonów $\pi$, K, protonów, antyprotonów i neutronów w obu reakcjach. W prezentacji rozważymy znaczenie powyższych faktów dla naszego rozumienia zjawisk produkcji cząstek w zderzeniach hadronów i jąder przy wysokich energiach. Dodatkowo, skomentujemy znakomitą dokładność wyznaczenia bilansu energetycznego w reakcjach proton-proton przy energiach akceleratora SPS w CERN, która pozwala na niezależną weryfikację różnych modeli fenomenologicznych.

[1] A. Rybicki, A. Szczurek, M. Kiełbowicz, A. Marcinek, V. Ozvenchuk, Ł. Rozpłochowski, Phys. Rev. C 99 (2019), 024908,
patrz również komunikat prasowy IFJ PAN, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C76988%2Cifj-pan-teoretyczne-ogniste-smugi-moga-wystepowac-w-rzeczywistosci.html

Andrzej Rybicki (Institute of Nuclear Physics Polish Academy of Sciences)

Co-authors