Filtr dolinowy w grafenowym dysku Corbino

Prezentacja plakatu Fizyka materii skondensowanej (S5) Sesja plakatowa

Speakers

Dominik SuszalskiMr Adam Rycerz (Uniwersytet Jagielloński)

Geometria dysku Corbino pozwala na badanie przepływu prądu elektrycznego wzdłuż złącza p-n w balistycznym grafenie bez udziału stanów brzegowych występujących w tradycyjnych geometriach płytek Hall'a. Używając formalizmu macierzy transferu w przestrzeni momentu pędu odkryliśmy, że w dostatecznie silnych polach magnetycznych prąd elektryczny propaguje się jedynie w jednym kierunku, zdefiniowanym przez zwrot pola magnetycznego i orientacje złącza p-n, oraz że prąd pochodzi od obu dolin, K oraz K', w równym stopniu. Niejednorodny rozkład masy efektywnej może stłumić prąd pochodzący z jednej z dolin, wybranej przez zewnętrzne pole elektryczne, przekształcając system w mezoskopową wersję filtra dolinowego. Mechanizm filtrowania może być w pełni zrozumiany w ramach efektywnej teorii Diraca, bez konieczności odwoływania się do efektów w skali atomowej, które odgrywają kluczową role w propozycjach filtrów opierających się na zlokalizowanych stanach brzegowych.

Dominik Suszalski Mr Adam Rycerz (Uniwersytet Jagielloński)