Neutrina w fizyce i astrofizyce cząstek

14 Sep 2019, 09:40

**** 13-15.09.2019 **** Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Krupnicza 33, Kraków **** 16.09.2019 **** Akademia Górniczo-Hutnicza ul. Budryka 4 (Klub Studio), Kraków (sesja plenarna) ul. Reymonta 19, pawilon D-10, Kraków (sesje równoległe) ul. Kawiory 30, pawilon D-16, Kraków (sesje równoległe) **** 17-18.09.2019 **** Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ ul. Prof. St. Łojasiewicza 11, Kraków
ZAPROSZONY wykład plenarny Zaproszony wykład plenarny (P) Plenarna

Agnieszka Zalewska (Institute of Nuclear Physics, Polish Academy of Sciences (PL))

W XXI wieku aż dwie Nagrody Nobla z fizyki zostały przyznane za badania neutrin. W 2002 roku połowę Nagrody otrzymali Raymond Davis Jr. i Masatoshi Koshiba za pionierski wkład do astrofizyki, w szczególności za detekcję neutrin kosmicznych, a w 2015 roku Takaaki Kajita i Arthur B. Mc Donald otrzymali ją za odkrycie oscylacji neutrin, które pokazuje, że neutrina mają masę. Pierwsza dotyczyła więc neutrin jako narzędzi dla badań z astrofizyki, a druga ich własności jako fundamentalnych cząstek materii w Modelu Standardowym fizyki cząstek.
Neutrina, będące neutralnymi leptonami, oddziałują tylko słabo. Oznacza to wielkie trudności eksperymentalne, w szczególności potrzebę budowy ogromnych detektorów, jak na przykład „noblowski” detektor eksperymentu SuperKamiokande o masie 40 kton bardzo czystej wody czy detektor eksperymentu IceCube, w którym jeden kilometr sześcienny antarktycznego lodu został wyposażony w fotopowielacze. Z drugiej strony fakt, że neutrina praktycznie nie podlegają oddziaływaniom pozwala na badania neutrin przychodzących bez zakłóceń z określonych kierunków, np. neutrin słonecznych w eksperymencie SuperKamiokande czy ultra wysokoenergetycznych neutrin z najodleglejszych zakątków Wszechświata w eksperymencie IceCube.
Badania własności neutrin idą w dwu kierunkach: coraz lepszego wyznaczania parametrów oscylacji dla trzech rodzajów neutrin z Modelu Standardowego oraz coraz ambitniejszych eksperymentów, których celem jest pomiar masy neutrin. Ten pierwszy kierunek badań, prowadzonych głównie w oparciu o wiązki neutrin akceleratorowych i neutrina reaktorowe, jest w pełni pod kontrolą. Jeśli idzie o pomiar masy neutrin, to oscylacje wskazują na ich niezerową wartość, ale ta masa jest tak mała, że dotąd nie udało się jej zmierzyć i otwarte pozostaje pytanie, czy/kiedy przyszłe eksperymenty osiągną wystarczającą dokładność. Jedna z metod pomiaru masy neutrina elektronowego opiera się na poszukiwaniu podwójnego bezneutrinowego rozpadu beta. Gdyby taki rozpad został zaobserwowany, to dodatkowo oznaczałoby to, że neutrina są identyczne z antyneutrinami, czyli są tzw. cząstkami Majorany. Byłoby to odkrycie ogromnej miary, bezpośrednio wskazujące na fizykę spoza Modelu Standardowego, który opisuje zaledwie 5% masy-energii Wszechświata i bezwzględnie wymaga zamiany na bardziej uniwersalną teorię dostarczającą chociażby opisu Ciemnej Materii, stanowiącej blisko ćwierć masy-energii Wszechświata.

..... reszta w pliku