NIeinwazyjne wykrywanie materiałów niebezpiecznych w wodzie: projekt SABAT

17 Sep 2019, 17:30
Wystąpienie ustne (sesje równoległe) Sesja "Fizyka - Przemysł - Innowacje" (S12) Sesja "Fizyka - Przemysł - Innowacje"

Mr Michał Silarski (Instytut Fizyki, Uniwersytet Jagielloński)

Wciąż rosnące ryzyko ataków terrorystycznych skłania do poszukiwania nowych, efektywniejszych metod wykrywania zagrożeń. Jedną z najbardziej obiecujących metod jest Neutronowa Analiza Aktywacyjna (NAA) wykorzystująca oddziaływanie neutronów. Wiązka neutronów przechodząc przez substancję powoduje wzbudzanie jąder atomowych do wyższych stanów energetycznych. Jądra te przechodząc w stan podstawowy emitują kwanty gamma o energii zależnej od rodzaju pierwiastka, toteż detekcja tego promieniowania umożliwia określenie względnej zawartości atomów różnych pierwiastków w badanej substancji. Dlatego, w odróżnieniu od powszechnie stosowanych metod, zastosowanie neutronów pozwala na określenie nie tylko kształtu, ale również stechiometrii badanych przedmiotów. W prezentacji przedstawiony zostanie status projektu urządzenia do wykrywania materiałów niebezpiecznych w środowisku wodnym opartego na wykorzystaniu aktywacji neutronami, które jest rozwijane na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Mr Michał Silarski (Instytut Fizyki, Uniwersytet Jagielloński)