Wybrane zjawiska optyczne: dyspersja i polaryzacja chromatyczna

15 Sep 2019, 12:00
ZAPROSZONY wykład w sesji równoległej Konferencja Dydaktyczna (DYD) Konferencja Dydaktyczna

Ewa Dębowska (Uniwersytet Wrocławski)

Na wykładzie zostanie przypomniane zjawisko oddziaływania fal elektromagnetycznych, a w szczególności światła, z ośrodkami materialnymi wykazującymi zjawisko dyspersji normalnej i anomalnej. Omówiona będzie możliwość istnienia i właściwości materiałów o ujemnej przenikalności elektrycznej i magnetycznej, czyli tzw. metamateriałów. Zastanowimy się nad tym jak skonstruować soczewkę idealną, pelerynkę niewidkę oraz czy można spowolnić, a nawet zatrzymać światło. Zwrócona zostanie również uwaga na zjawisko polaryzacji chromatycznej, czyli wynik interferencji promienia zwyczajnego z nadzwyczajnym w ośrodkach dwójłomnych.

Ewa Dębowska (Uniwersytet Wrocławski)